Portal Nasıl Çalışıyor?

Sosyaletkianalizi.com portalından STK çalışanları, fon veren kurumlar, akademisyenler, özel sektör çalışanları, öğrenciler ve sosyal fayda yaratan, kendi etkisini görmek isteyen herkes faydalanabilir. 

Portalda sosyal etki ölçümleme alanında KUSIF bünyesinde geliştirilen Türkçe kaynaklar, uluslarası alanda üretilen teoriler, ölçümleme metodları  ve uygulama örnekleri paylaşılacaktır. Amaç Türkçe ve yabancı kaynaklara erişimi bir merkezde toplamak, kaynakları düzenli olarak güncellemek ve bu sayede sosyal etki ölçümlemesini herkes için erişilebilir ve uygulanabilir hale getirmektir.

Anasayfa’daki “Bize Katılın” kutucuğundan üye olabilir ve Blog yazarı olabilirsiniz. Blog yazıları bu portalın en önemli alanıdır. STK çalışanları, fon veren kurumlar, akademisyenler, özel sektör çalışanları, öğrenciler ve sosyal fayda yaratan herkes bu alanda sosyal etki ölçümlemesi konusunda birbirinden öğrenir. Deneyim yazılarında sosyal etki ölçümleme süreçlerinde farklı paydaşların yaşadıkları kolaylık ve zorluklar, buna göre öneriler ve çoğu zamanda anlaşılmayan konular ve sorular paylaşılır. Bu çevrimiçi, kablosuz, fiziksel beraberlik gerektirmeyen öğrenme metodu, uzun vadede, Türkiye’deki aktörlerin yarattıkları sosyal fayda yani etkileri hakkında daha bilinçli olmaları ve bundan yola çıkarak etkilerini arttırmakta da daha başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Sosyaletkianalizi.com portalının genel içerik dili Türkçe’dir. Yurtdışından bulunan kaynakların çevirisi yapılmadığı sürece orijinal dillerinde ve kısa Türkçe açıklamarıyla yer alır. Stedeki  diğer içeriklerden farklı olarak, Eramus + Strategic Partnerships for Youth programı altında “Know Your Impact” projesi için üretilen “Genç Sosyal Girişimciler İçin Sosyal Etki Ölçümleme Araçları” içeriği Türkçe, İngilizce ve Estonca dillerinde yayınlanacaktır.