Yabancı Kaynaklar

Sosyal Etki Ölçümlemesi konusunda uluslarası alanda yayımlanmış olan akademik makaleler, ölçümleme yöntemleri, kılavuz ve raporlara ulaşabilir, bilgisayarına PDF olarak indirebilirsiniz.

Breakthroughs in Shared Measurement Complete Report with Appendix

A surprising new breakthrough is emerging in the social sector: A handful of innovative organizations have developed web-based systems for reporting the performance, measuring the outcomes, and coordinating the efforts of hundreds or even thousands of social enterprises within a field. These nascent efforts carry implications well beyond performance measurement, foreshadowing the possibility of profound changes in the vision and effectiveness of the entire nonprofit sector. This paper, based on six months of interviews and research by FSG Social Impact Advisors, examines twenty efforts to develop shared approaches to performance, outcome, or impact measurement across multiple organizations. The accompanying appendices include a short description of each system and four more in-depth case studies. 

Paylaşımlı Ölçümleme: Toplamın Parçalarından Daha Fazlası

Paylaşımlı ölçümleme, benzer konular üzerine çalışıp aynı amacı güden yardım kuruluşlarını ve sosyal girişimleri kapsar. Bu ortak amaç, işin sonuçları ve etkileri bakımından neyin ölçüleceğinin anlaşılmasıdır. Paylaşımlı ölçümleme, birden çok kurumun etki ölçmek için kullandığı herhangi bir yaklaşım veya araç anlamına gelebilirken; paylaşılan sonuçları, yükümlülükleri, işbirliğini ve verilerin bir havuzda toplanmasını ve karşılaştırılmasını da içerebilir. NPC, “Shared Measurement: Greater Than Sum of its Parts” adlı çalışmasında paylaşımlı ölçümlemenin sırlarını sosyal etki yaratmak isteyen tüm kuruluşlar için ortaya döküyor (İngilizce).

Daha Büyük Bir Etkiye Yolculuk

Ekonomik krizler, etkilerini gösterme konusunda yardım kuruluşları üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor; hükümetleri ve özel fon sağlayıcılarını en üst seviyede etkiye ulaşmak için zorluyor. Ölçümleme, hükümet temsilcileri ve fon sağlayıcılarının baskısıyla birlikte yardım kuruluşları için halen gerçek bir mücadele alanı olmaya devam ediyor. Ancak ölçümlemenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi durumunda kurumlara yükten çok yarar getireceği de bir gerçek. NPC, “A Journey to Greater Impact” adlı bu çalışmasında İngiltere’de ve ABD’de bulunan altı öncü yardım kuruluşunu belirledi. Bu altı kuruluş da yüksek kalitede etki ölçümü yapmayı taahhüt ederken uygulamayı hayata geçirmenin ödülünü birçok kez aldı. İşte o firmaların daha büyük bir etki yaratmak adına çıktıkları yolculuklarının ayrıntıları…. (İngilizce).